piątek, 24 luty 2023 21:19

Nowe wozy dla małopolskich OSP

Napisał

Lekkie, średnie i ciężkie – łącznie 62 – wozy strażackie trafią do małopolskich Ochotniczych Straży Pożarnych. To efekt decyzji kierownictwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które wczoraj przedstawiło ogólnopolskie zestawienie jednostek z dofinansowaniem. Na liście znalazły się gminy: Tarnów i Ryglice.

W środę, 22 lutego br. wiceminister Maciej Wąsik zatwierdził zestawienie jednostek OSP, które w 2023 r. otrzymają dofinansowanie na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych. Dzięki tym środkom do strażaków ochotników z całego kraju trafi 675 nowych pojazdów. Do jednostek OSP trafi 180 lekkich samochodów ratowniczo-gaśniczych, 417 średnich oraz 78 ciężkich. 

O wynikach dla Małopolski podczas briefingu prasowego w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie mówili dziś wojewoda Łukasz Kmita, wicemarszałek województwa małopolskiego, członek Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Łukasz Smółka oraz małopolski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Piotr Filipek.

62 wozy dla małopolskich druhów

– Nowy sprzęt to większe bezpieczeństwo. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przyznało dofinasowania dla zakupu 62 wozów ratowniczo-gaśniczych w Małopolsce. Do małopolskich jednostek OSP trafią 4 ciężkie, 42 średnie i 16 lekkich wozów, które w razie zagrożenia będą do dyspozycji dla strażaków ochotników, aby ci nieśli pomoc. Niejednokrotnie to właśnie druhowie z OSP na miejsca wypadków docierają jako pierwsi. W ostatnich latach widoczny jest wzrost zakresu rządowych inwestycji wspierających działalność jednostek OSP. Dla porównania w ubiegłym roku w skali Polski zakupiono 533 nowe wozy, podczas gdy w roku 2014 było ich jedynie 229. To będzie dobry rok dla małopolskich druhów. Liczba nowych samochód, które otrzymali w 2021, wynosiła 53. Teraz będzie ich jeszcze więcej. Najwięcej wozów, bo aż 8 średnich i 1 lekki trafi do jednostek z powiatu krakowskiego. 5 wozów, w tym 3 średnie i 2 lekkie, otrzymają OSP z powiatu wadowickiego, a 3 średnie i 1 lekki z powiatu bocheńskiego. Wsparcie w postaci nowych 29 wozów trafi też w tym roku do PSP – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

– Małopolscy strażacy to biało-czerwona drużyna. Kiedy jest zdarzenie, wypadek, miejscowe zagrożenie to ta biało-czerwona drużyna dba, aby było bezpiecznie. W Małopolsce mamy jasno nakreślony cel. W 2023 roku to plan pozyskania dla OSP ponad 100 nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych. Z budżetu państwa zostaną dofinansowane 62 małopolskie samochody, natomiast ponad 40 samochodów zostanie zakupionych przez samorząd województwa małopolskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Warto inwestować w bezpieczeństwo – mówi wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka.

– Dziś przekazujemy bardzo dobre informacje. Kolejny rok i kolejne samochody trafią do jednostek ochrony przeciwpożarowej, tym razem w ramach programu dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Nie możemy mówić w dzisiejszych czasach o sprawnym ratownictwie bez nowoczesnych narzędzi. Możemy mieć wielki zapał, możemy mieć wiedzę stosowną do obsługiwanych zdarzeń, ale bez odpowiednich narzędzi ta pomoc nie będzie na tyle skuteczna i będzie w pewien sposób ograniczona. Dzięki tym nowym pojazdom zwiększamy bezpieczeństwo nie tylko Małopolan, ale także milionów osób podróżujących przez Małopolskę i odpoczywających w naszym regionie. Ponad 1400 jednostek ochrony przeciwpożarowej stoi codziennie na straży bezpieczeństwa w Małopolsce – podkreśla małopolski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Piotr Filipek.

Prawie tyle, co mieszkańców dużego miasta

– Małopolska drużyna strażaków OSP biorących udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych to znacznie ponad 40 tys. osób. To prawie tyle, ile wynosi liczba mieszkańców Olkusza. Łącznie wszystkich druhów – także tych, którzy już nie uczestniczą w akcjach – mamy prawie 80 tys. Samochodów pożarniczych OSP jest w Małopolsce 2453. Te liczby pokazują siłę i potencjał OSP. Dlatego też polski rząd konsekwentnie i regularnie wspiera i rozwija ten potencjał. Nowe pojazdy dla OSP to nie jedyne wsparcie państwa dla systemu ochrony przeciwpożarowej. W 2022 r wycofano z PSP i przekazano do OSP 50 wozów. Dodatkowo premier Mateusz Morawiecki z rezerwy budżetu państwa przeznaczył na mój wniosek 2 240 000 zł na zakup samochodów dla 3 małopolskich OSP – przypomina wojewoda Kmita.

Solidarni ze strażakami z Ukrainy

Form pomocy Ukrainie walczącej ze zbrojną agresją Federacji Rosyjskiej było ze strony Polski i Polaków bardzo wiele. W tę wyjątkową sztafetę pomocy mocno i na każdym etapie włączyli się także strażacy.

– W relacjach z terenów objętych wojną mogliśmy zobaczyć ukraińskich strażaków prowadzących działania ratownicze w polskich mundurach. Te obrazy zostają mocno w pamięci. Na Ukrainę trafiają też strażackie wozy. Dziękuję za to, że małopolscy strażacy i druhowie pokazali solidarność ze swoimi kolegami z Ukrainy i podzielili się swoim wyposażeniem. W ciągu ubiegłego roku trafiło tam 12 wozów. Wśród jednostek, które wykonały ten piękny gest, są m.in. OSP Bukowina Tatrzańska, Ciężkowice czy Zakliczyn. Z gminy Liszki były to dwa samochody – jeden, z OSP Liszki – już został przekazany dla miasta Konotop, drugi – z OSP Rączna – przygotowywany jest do wysłania dla Lwowa. Apeluję, aby po zrealizowanych zakupach jednostki OSP przekazały sprawny tabor do swoich kolegów z Ukrainy. Tam ten sprzęt jest teraz na wagę złota – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Nowy sprzęt - większy poziom bezpieczeństwa

Bezpośrednio po ogłoszeniu wyników samorządy i OSP mogą rozpocząć przetargi i proces zakupów wozów.

„Ogólnopolski program finansowania służb ratowniczych – Dofinansowanie zakupu sprzętu i wyposażenia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych” pozwala na dofinansowanie zakupu lekkich, średnich i ciężkich samochodów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek OSP, a także specjalistycznego sprzętu niezbędnego do skutecznego prowadzenia akcji ratowniczych dla organizacji pozarządowych uprawnionych do wykonywania ratownictwa górskiego i wodnego.

Środki rozdysponowane m.in. przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pozwolą na zakup sprzętu i wyposażenia.

Wczoraj o wynikach dofinansowania dla OSP poinformował sekretarz stanu w MSWIA Maciej Wąsik. Do jednostek OSP w całej Polsce trafi 675 nowych pojazdów, w tym 180 lekkich samochodów ratowniczo-gaśniczych, 417 średnich oraz 78 ciężkich.

– Premier Mateusz Morawiecki, minister Mariusz Kamiński oraz minister Anna Moskwa zapowiadali dofinansowanie na 668 samochodów, ale po naszych staraniach oraz w ramach bardzo dobrej współpracy z Komendą Główną Państwowej Straży Pożarnej będzie to 675 nowych samochodów strażackich dla jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej – powiedział wiceminister Maciej Wąsik.

Wsparcie dla Ochotników

1 stycznia 2022 r. weszły w życie przepisy, dzięki którym prawie 100 tys. druhów-emerytów otrzymało świadczenie ratownicze z tytułu wysługi lat w OSP. To wyraz wdzięczności za ich długoletnią służbę na rzecz bezpieczeństwa publicznego. To pierwsza w historii tego typu ustawa o Ochotniczych Strażach Pożarnych.

Na liście znalazły się m.in. jednostki straży: Poręba Radlna w gminie Tarnów, Ryglice, Łętowice, Zakliczyn.

Inf., fot.: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Czytany 586 razy
Odsłon artykułów:
17457115

Odwiedza nas 110 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…