poniedziałek, 13 listopad 2023 17:15

Helena Morajda uhonorowana przez Wielką Brytanię

Napisał

W Tuchowie odbyło się uroczyste wręczenie listu uznania Helenie Morajdzie przez płk Toma Blythe, Attaché Obrony Wielkiej Brytanii, za bohaterskie działania podczas II wojny światowej.

Urząd Miejski w Tuchowie informuje, że w piątek, 10 listopada, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, w tuchowskim ratuszu miała miejsce wyjątkowa uroczystość. Tuchowianka Helena Morajda została wyróżniona listem uznania od Wielkiej Brytanii, który wręczył jej płk Tom Blythe – Attaché Obrony Wielkiej Brytanii. Wyróżnienie to jest uhonorowaniem bohaterstwa Heleny Morajdy oraz jej rodziców, Jana i Marianny Więcek z Mesznej Opackiej, którzy uratowali życie lotników z zestrzelonego samolotu Halifax JP162 podczas II wojny światowej.

Uroczystość zgromadziła rodzinę Heleny Morajdy, a także Rosemary Edmeads, córkę sierżanta Johna Rae RAFVR, strzelca pokładowego z załogi samolotu Halifax JP162, która przybyła na tę okazję z Kalifornii. Wśród gości byli również Janusz Ostręga, syn członka batalionu „Barbara” Armii Krajowej, Leszek Skowron – wójt gminy Korzenna, przedstawiciele Ambasady Brytyjskiej w Warszawie oraz władze Tuchowa, w tym burmistrz Magdalena Marszałek, jej zastępca Wiktor Chrzanowski i Stanisław Obrzut – przewodniczący Rady Miejskiej.

To wydarzenie podkreśla ważny wkład Heleny Morajdy i jej rodziny w historię lokalnej społeczności i szerzej – w historię Polski i Wielkiej Brytanii, przypominając o bohaterstwie zwykłych ludzi w czasach wojny.

Czytany 283 razy
Odsłon artykułów:
17585422

Odwiedza nas 117 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…