środa, 20 marzec 2024 16:37

"Stop Pożarom Traw": Akcja w trosce o środowisko i bezpieczeństwo

Napisał

Kampania "Stop Pożarom Traw" nabiera tempa w obliczu alarmujących statystyk dotyczących pożarów traw w Polsce.

Akcja "Stop Pożarom Traw", prowadzona przez Państwową Straż Pożarną, ma na celu podniesienie świadomości społecznej o szkodliwości wypalania traw. To działanie nie tylko niszczy środowisko naturalne, ale również stwarza poważne zagrożenie dla życia, zdrowia i mienia. W 2023 roku w Polsce odnotowano 21 206 pożarów traw i nieużytków rolnych, co pokazuje skalę problemu. W szczególności, w województwie małopolskim zanotowano 1 378, a w podkarpackim 1 196 przypadków.

Statystyki z 2023 roku ukazują ponure oblicze tego zjawiska - 3 ofiary śmiertelne, 36 rannych oraz ogromne straty materialne i ekologiczne. Kampania "Stop Pożarom Traw" zwraca uwagę na niebezpieczeństwa wynikające z wypalania traw, podkreślając, że za ponad 94% pożarów odpowiedzialna jest działalność człowieka. Wiatr często sprawia, że ogień wymyka się spod kontroli, przenosząc się na pobliskie lasy i zabudowania.

W odpowiedzi na te zagrożenia, wprowadzono ostrzejsze przepisy karania za wypalanie traw, z możliwością nałożenia kary aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 30 000 złotych. Akcja ma na celu nie tylko karanie, ale przede wszystkim edukację i zmianę niebezpiecznych praktyk.

Zachęcamy wszystkich do wsparcia kampanii "Stop Pożarom Traw" i do podjęcia działań na rzecz ochrony naszego wspólnego środowiska oraz bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że ochrona przyrody zaczyna się od nas samych.

Czytany 106 razy
Odsłon artykułów:
17585584

Odwiedza nas 404 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…