sobota, 07 marzec 2015 01:00

W Ryglicach planowana jest budowa elektrowni solarnej

Napisał

W Ryglicach prawdopodobnie powstanie farma fotowoltaiczna. Energię elektryczną o mocy 1 megawata uzyskaną z promieni słonecznych chce produkować firma rzeszowska.

Planowanym miejscem inwestycji jest ryglicka Galia. Jest to teren w południowej części miasta, pomiędy lasami i polami, z dala od większych skupisk ludności. Elektrownia w Ryglicach zajmnie ok. 2 ha i ma produkować 1 MW energii elektrycznej z ustawionych na polu prawie czterystu baterii słonecznych o mocy ok. 250 W każda. Zastosowane panele o wysokości mniej niż 1 m, będą współpracowały z pięćdziesiącioma inwerterami, czyli przetwornicami. Opócz tego stanie dwie stacje transformatorowe, urządzenia pomiarowe i monitorujące oraz linie przesyłowe prądu.

Od dwóch lat trwają procedury urzędnicze, i za nim zacznie się realizacja inwestycji firmy deweloperskiej z Rzeszowa, upłyną jeszcze miesiące a może nawet lata.

Energetyka słoneczna to sposób produkcji energii z promieniowania słonecznego oraz tzw. odnawialne źródło energii, jedno z najbardziej ekologicznych. W Polsce pierwsze tego typu inwestycje powstają dopiero w ostatnich latach. Jedną z bardziej znanych jest elektrownia w Wierzchosławicach. Jest ona pierwszą w Polsce farmą fotowoltaiczną (2012 r.), a jej inwestorem jest należąca do gminy miejscowa spółka. Obecnie farma ta przynosi dość duże straty i generuje nie tylko prąd, ale także zadłużenie dla gminy. Budowa tej elektrowni pochłonęła wiele milionów złotych. Innym planowanym miejscem budowy farmy fotowoltaicznej w regionie są Strzegocice gm. Pilzno.

Czytany 2917 razy
Odsłon artykułów:
17273271

Odwiedza nas 396 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…