niedziela, 03 marzec 2024 04:23

"Czy strach ma wielkie oczy?"

Napisał

Tarnowski teatr zaprasza na otwarte spotkanie dla młodzieży i dorosłych pt. „Czy strach ma wielkie oczy ?" 11 marca, o godz. 17:00 na Małej Scenie teatru. W programie spotkania pokaz filmu oraz rozmowa z gośćmi Pawłem Budzińskim i dr Romanem Soleckim, na temat emocjonalnego, psychicznego i społecznego dobrostanu młodego człowieka. Pomysłodawcą projektu i moderatorem rozmowy jest Tadeusz Łomnicki, dyrektor artystyczny Teatru Solskiego.

U progu dorosłości miałem praktyki w szpitalu. Pamiętam, jak wielkie było moje zdumienie, gdy zobaczyłem, ilu chorych leży w przepełnionych salach. Przecież w swoim codziennym życiu widziałem tylko zdrowych; na ulicy, w domu, w szkole – mówi Tadeusz Łomnicki, dyrektor artystyczny tarnowskiej sceny.

Po latach ogarnęło mnie podobne uczucie, gdy usłyszałem, że ktoś gorzej się czuje psychicznie, ma depresję. Pomyślałem; ale gdzie są ci ludzie? Nie widać ich! Później dotarły informacje: Robin Williams, Jim Carrey, Hugh Laurie - depresja. Co? Pomyślałem: ci wszyscy wspaniali, szczęśliwi, zdolni aktorzy też?

I stopniowo, jakby wewnętrzna częstotliwość fal dostrajała się do odbierania podobnych sygnałów. Kilka koleżanek u tego samego psychiatry! (zaburzenia depresyjne). Ktoś znajomy, bliski, rodzina. Każdy już kogoś takiego ma w swoim otoczeniu. Coraz więcej osób zetknęło się z tym problemem w gronie najbliższych.

Pewnego dnia wysłuchałem Podcastu T. Terlikowskiego i rozmowy z dr Romanem Soleckim. Kilka dni później, jadąc samochodem i słuchając radia, znowu trafiłem na rozmowę wspomnianego doktora o depresji, uzależnieniach i problemach z nimi związanych, występujących nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie: o przepełnionych szpitalach dziecięcych, o braku odpowiedniej opieki terapeutycznej. Na koniec wiadomość biznesowa, która mną wstrząsnęła: "Najbardziej dochodową będzie inwestycja w prywatne kliniki psychiatryczne, również te dla dzieci".

Dzisiaj usłyszałem w radiu informację, która tchnęła we mnie dużą dozę optymizmu: Ostatnie badania dowodzą, iż młodzi ludzie zaczynają wierzyć, że dorośli są w stanie im pomóc! Pomyślałem... teatr nie jest miejscem na psychoterapię, nie jest też miejscem do rozwiązania problemów społecznych. Ale za to jest miejscem na dyskusje, rozmowy i stawianie pytań. Teatr to żywy człowiek z jego radościami i problemami, z tym wszystkim czym żyje, co go dotyczy i z czym chce się mierzyć, dzielić z innymi.

Pod uśmiechniętą twarzą Robina Williamsa niewielu dostrzegało ogromny dramat człowieka.

Może, pod uśmiechniętą twarzą tarnowskiego teatru każdy młody człowiek będzie miał szansę poczuć, że ze swoimi problemami nie jest sam, że może zostać wysłuchany, zrozumiany. A być może, swoim doświadczeniem, przyjaznym gestem, a może tylko obecnością, zechce pomóc innym?

Marzy mi się, aby w naszym teatrze odbywały się cykliczne warsztaty teatralne (poprzedzone projekcją filmu lub spektaklu teatralnego), których tematem byłaby depresja, jak również wszelkie problemy dotykające młodych ludzi (wykluczenia, przemoc, uzależnienia itp.). Chciałbym, aby te spotkania, ten projekt, zakończyły się spektaklem teatralnym, w którym głos młodzieży zostałby wysłuchany i zauważony" - mówi Tadeusz Łomnicki, dyrektor artystyczny.

Paweł Budziński - aktor, reżyser oraz założyciel Teatru Bakałarz w Krakowie. Ukończył Scenariopisarstwo w Krakowskiej Szkole Scenariuszowej, Aktorstwo w Krakowskim Studio Teatralnym Drama Studio oraz złożył Egzamin Eksternistyczny przed Sekcją Reżyserów Związku Artystów Scen Polskich. Obecnie pełni funkcję wiceprzewodniczącego Krakowskiego Oddziału. Jest mediatorem rodzinnym i Instruktorem Terapii Uzależnień. Obecnie adept I stopnia w Centrum Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach, gdzie poddaje się superwizji. Prowadzi własny gabinet w Krakowie, pracując z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.

dr Roman Solecki - pedagog, profilaktyk, mediator, psychoterapeuta uzależnień, logoterapeuta. Adiunkt w Instytucie Pedagogiki Społecznej i Wsparcia Rodziny Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Pracownik Kliniki Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Dyrektor Krakowskiego Instytutu Logoterapii. Prowadzi badania nt. depresji, uzależnienia od Internetu, relacji rodzinnych i poczucia sensu życia wśród młodzieży.

Program spotkania:
17:00 - Projekcja filmu "Młodzi gniewni" (1995)
Po części filmowej odbędzie się rozmowa z ekspertami, opisująca problematykę i nawiązująca do filmu. Będzie także czas na pytania i spostrzeżenia uczestników.
Przewidywane zakończenie ok. godz. 20:00.

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc zapraszamy po odbiór bezpłatnych wejściówek do kasy biletowej, od wtorku do piątku, w godz. od 9:00 do 17:00.
Serdecznie zapraszamy i do zobaczenia na Mickiewicza 4!- informuje tarnowski teatr.

Inf.: Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie

Reklama 2 - 3a w artykule

Czytany 116 razy
Odsłon artykułów:
17585407

Odwiedza nas 137 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…