środa, 27 marzec 2024 03:52

SOLSKI świętował Molierem

Napisał

W niedzielę (24 marca) w Teatrze im. Ludwika Solskiego premierowo zagrano „Tartuffa" w reżyserii Bogdana Toszy. Równocześnie obchodzono uroczyście Międzynarodowy Dzień Teatru. Wręczono m.in. ministerialne wyróżnienia Gloria Artis.

Wracam do Tarnowa po czterdziestu latach – mówił po premierze reżyser Bogdan Tosza. Tu reżyserowałem wtedy Ireneusza Iredyńskiego a teraz wiecznie aktualnego „Szalbierza" w fenomenalnym tłumaczeniu Jerzego Radziwiłowicza. To bardzo sentymentalne i emocjonalne spotkanie dla mnie.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował Złotym Medalem Gloria Artis Bogdana Toszę, a Matylda Baczyńska i Tomasz Piasecki otrzymali Brązowe Medale Gloria Artis, wręczone przez posłankę Urszulę Augustyn z Komisji Kultury oraz Piotra Górnikiewicza, który wystąpił z wnioskiem o te wyróżnienia.

Aktorzy seniorzy: Jolanta Januszówna oraz Jerzy Ogrodnicki otrzymali dyplomy z rąk prezydenta Romana Ciepieli oraz okolicznościowe grafiki autorstwa Zofii Stryjeńskiej. Nagrody dyrekcji przyznane zostały natomiast: aktorce Kindze Piąty, Wiktorii Żmudzie z kasy głównej i Iwonie Sobol – krawcowej oraz Ryszardowi Pociesze z brygady technicznej, Aleksandrowi Fiałkowi i Przemysławowi Płaczkowi – aktorom teatru.

Przyznano także kolejne tytuły Przyjaciela Teatru. Trafiły do rąk Beaty Kani – dyrektor Biblioteki Pedagogicznej oraz Dawida Niedbały – mecenasa, wspierającego regularnie miejski teatr.

Cieszę się i z premiery i z nagród otrzymanych przez naszych pracowników i współpracowników. To dla mnie radość i honor pracować z takim zespołem – mówi Rafał Balawejder, dyrektor teatru. Jak natomiast powiedział ze sceny Cedric Peltier – konsul generalny Francji – tekst Moliera wybrzmiewa współcześnie i daje tym samym pretekst do zastanowienia się nad fenomenem jego ponadczasowości po trzystu sześćdziesięciu latach od pierwszej prezentacji.

Inf.: Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie, fot. Artur Gawle

Czytany 86 razy
Odsłon artykułów:
17474149

Odwiedza nas 306 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…