środa, 27 marzec 2024 05:00

Gmina Tarnów stawia na uprawę trufli

Napisał

Inicjatywa gminy Tarnów zasadzenia grzybni trufli szlachetnych obiecuje przyszłe kulinarne sukcesy w lokalnych Kołach Gospodyń Wiejskich.

W gminie Tarnów rozpoczęto projekt uprawy trufli, grzybów cieszących się uznaniem w kuchniach na całym świecie, ale również znanych w Polsce z dawnych czasów. Wójt Grzegorz Kozioł, współpracując z miejscowością węgierską, dostarczył grzybnie trufli szlachetnych lokalnym Kołom Gospodyń Wiejskich, z myślą o wzbogaceniu lokalnej kuchni i tradycji.

Grzybnie trufli, które rosną głęboko pod ziemią i są trudne do odnalezienia, znalazły nowe miejsca w gminie dzięki staraniom Kół Gospodyń Wiejskich. Działaczki, wyposażone w wiedzę i przepisy kulinarne z przeszłości, przygotowują się do włączenia trufli do swoich potraw. Pomysł ten zyskał pozytywną reakcję wśród członkiń KGW, które są zaintrygowane możliwościami, jakie otwierają się przed nimi dzięki uprawie tych wyjątkowych grzybów.

W Europie występuje około 200 gatunków trufli, z których w Polsce najczęściej spotyka się truflę letnią, adaptującą się do różnych warunków klimatycznych. Do zbierania trufli zaleca się używanie psów, które są skuteczniejsze i bezpieczniejsze niż świnie, mające tendencję do zjadania znalezionych grzybów.

Projekt ten ma potencjał nie tylko wzmocnić lokalne tradycje kulinarne, ale również umożliwić Kołom Gospodyń Wiejskich z gminy Tarnów osiągnięcie nowych sukcesów na arenie kulinarnych konkursów, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych.

Czytany 127 razy
Odsłon artykułów:
17474115

Odwiedza nas 198 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…