poniedziałek, 09 marzec 2015 01:00

XVI Przegląd Poezji i Pieśni Patriotycznej

Napisane przez Ogłoszenia, reklamy

Jak co roku Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół Świat - Pracy” w Tarnowie organizuje Przegląd Poezji i Pieśni Patriotycznej. Tegoroczna, szesnasta edycja Przeglądu, zbiega się z 20 - tą rocznicą reaktywacji naszego Towarzystwa.

Tarnowskie gniazdo tak jak cały „Sokół” zostało zlikwidowane przez niemieckie władze okupacyjne, a następnie, po raz kolejny przez komunistów w styczniu 1948 roku. Możliwość jego reaktywacji pojawiła się dopiero po upadku PRL - u. Stowarzyszenie wznowiło działalność w 1995 r. pod nazwą Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół - Świat Pracy”. Zarówno barwy, symbole, jak i motto pozostały takie same, jak Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, założonego w Tarnowie w 1883 r.

Zarówno idea „Sokoła” działającego pod zaborami, przedwojennego, jak i współczesnego zawiera się w słowach - „W zdrowym ciele, zdrowy duch”, które wskaz ują na konieczność rozwoju fizycznego oraz hartu ducha. Stąd też działalność "Sokoła" zawsze łączyła i łączy patriotyzm i sport. Szczególnie było to widoczne w okresie międzywojennym. W Tarnowie „Sokół” dał podstawy do rozwoju rozmaitych dyscyplin sportowych. Funkcjonowały w nim oddziały - gimnastyczny, szermierczy, kolarski, strzelecki, narciarski i piłkarski. Najbardziej spektakularny był udział Towarzystwa Gimnastycznego w popularyzacji piłki nożnej. W 1918 roku zorganizowano drużynę piłkarską, która była jedną z sekcji Towarzystwa, a której nazwa brzmiała: Sokoli Klub Sportowy „Tarnovia” . W dwa lata później boisko, gdzie dawniej organizowano korpusy wakacyjne, zaczęło działać jako boisko „Tarnovii”.

Tak więc dla uczczenia reaktywacji Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” organizujemy projekt w skład którego będzie wchodził XVI Przegląd Poezji i Pieśni Patriotycznej i konkurs literacki. Motywem przewodnim obydwu form pragniemy uczynić sport, rozumiany jako pielęgnowanie siły, odwagi, propagowanie zdrowej rywalizacji, a także budowanie dumy nar odowej i radości z występów polskich zawodników. Od uczestników Przeglądu oczekujemy doboru repertuaru, związanego z tymi zagadnieniami, natomiast od uczestników konkursu literackiego - spisania wspomnień związanych z tradycjami sportowymi na terenie Tarnowa i regionu tarnowskiego. Najbardziej liczymy na to, że uczniom uda się ocalić od zapomnienia rodzinne historie związane z uprawianiem sportu oraz kibicowaniem. Dla tych, którzy sami uprawiają sport lub są kibicami, proponujemy wypowiedź na temat, czy sport może mieć wymiar patriotyczny?

Jak co roku liczymy na pomoc w zachęcaniu do udziału w projekcie, w wyszukiwaniu repertuaru oraz w przygotowaniu do konkursów. Mamy nadzieję, że nasza propozycja zostanie przyjęta z zainteresowaniem i będzie także źródłem satysfakcji dla Państwa i Waszych dzieci i wychowanków.

Szczegóły konkursu, karta zgłoszenia: http://sokol-swiat-pracy.pl/25-aktualnosci/83-xvi-przeglad-poezji-i-piesni-patriotycznej.html


Czytany 1225 razy
Odsłon artykułów:
17546988

Odwiedza nas 147 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…