Katastrofa budowlana w Woli Rzędzińskiej

20 czerwca wczesnym popołudniem Dyżurny Operacyjny Powiatu PSP przyjął zgłoszenie że w miejscowości Wola Rzędzińska zawalił się budynek stajni w którym znajdują się zwierzęta.

Na miejsce zdarzenia w pierwszym rzucie zadysponowane zostały 4 zastępy Państwowej Straży Pożarnej, 2 zastępy OSP Tarnów-Rzędzin i OSP Wola Rzędzińska oraz grupa operacyjna KM PSP Tarnów. W kolejnym etapie działań na miejsce zdarzenia dojechali strażacy wchodzący w skład Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Technicznego i drugi zastęp OSP Wola Rzędzińska. Na miejscu dowódca ustalił, że doszło do zawalenia się stropu betonowego w budynku stajni i uwięzienia zwierząt tj. konia i dwóch krów znajdujących się w obiekcie. Zwierzęta były żywe i znajdowały się w pustych przestrzeniach leżąc na posadzce stajni.

Działania SG Technicznej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ustabilizowaniu zawalonego stropu betonowego w miejscach gdzie znajdowały się zwierzęta. Do stabilizacji konstrukcji strażacy wykorzystali podpory mechaniczne, poduszki pneumatyczne oraz sprzęt hydrauliczny, po wykonaniu prac rozbiórkowych wykonano dostęp do krów, które ewakuowano na zewnątrz, następnie wykonano dostęp do przestrzeni w której znajdował się koń, który również został wyciągnięty.

Działania ratownicze pozwalające na uratowanie zwierząt zostały przeprowadzone wspólnie z Powiatowym Inspektorem Weterynarii i lekarzami weterynarii będącymi na miejscu zdarzenia. Zwierzęta przeżyły odniosły jedynie niewielkie obtarcia na grzbietach. W dalszej części działań uszkodzony budynek został oznakowany i ogrodzony taśmą oraz przekazany służbie nadzoru budowlanego.

W zdarzeniu tym nikt z ludzi nie odniósł obrażeń, działania ratownicze prowadzone były do godz. 17.27 przez 11 zastępów łącznie 36 strażaków, policję, pogotowie energetyczne, straż gminną oraz Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Info: PSP Tarnów

Odsłon artykułów:
17457919

Odwiedza nas 713 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…