poniedziałek, 13 marzec 2023 16:58

Gmina Tarnów i Tauron przygotowują bocianie gniazda

Napisał

Choć astronomiczna wiosna rozpoczyna się 20 marca, w Polsce od wieków twierdzono, że przylatujące bociany są jej oznaką. Gmina Tarnów chce zaprosić je do swoich miejscowości, dlatego też włączyła się do akcji ekologicznej realizowanej przez Tauron Dystrybucję. Przygotowywane są gniazda bocianie, odnawiane i zabezpieczane.

W Woli Rzędzińskiej przy drodze powiatowej od lat w okresie wiosennym mieszkańcy wypatrują, czy stali bywalcy powrócili już z ciepłych krajów. Bociany gniazdo na słupie energetycznym wybrały same na swoje miejsce bytowania, jednak wymagało ono modernizacji. Dzięki współpracy Gminy Tarnów z Tauronem zostało ono odnowione, zamontowano też specjalną stalową platformę, która separuje przede wszystkim gniazdo od linii energetycznych, zapewniając bezpieczeństwo zarówno ptaków, posesji mieszkalnych, jak i infrastruktury energetycznej.

Słupy energetyczne od lat są najczęściej wybieranymi miejscami bocianów do założenia gniazda, rzadziej dachy budynków, drzewa lub inne wysokie konstrukcje. Dlatego też, by wspierać ptaki w ich środowisku, należy chronić wybrane przez nie warunki do bytowania.

Inf.: Urząd Gminy Tarnów

Czytany 267 razy
Odsłon artykułów:
17463210

Odwiedza nas 345 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…