poniedziałek, 21 sierpień 2023 19:05

79. rocznica akcji "Burza" w Pilźnie

Napisał

Pilzno uczciło 79. rocznicę akcji "Burza" mszą, programem artystycznym i hołdem przy pomnikach. Uroczystości zgromadziły liczne delegacje, w tym członków rodzin żołnierzy AK i organizatorów.

Jak informuje urząd miejski w Pilźnie oraz Szlak.Partyzancki na Facebooku, Obchody 79. rocznicy akcji "Burza" rozpoczęły się mszą w kościele OO. Karmelitów w Pilźnie z udziałem ks. dr Ryszarda Banacha. Przed nabożeństwem odbył się program artystyczny oraz prelekcja dr Marzeny Baum-Gruszowskiej o III Zgrupowaniu AK Obwodu Dębica. Po mszy przedstawiciele różnych organizacji złożyli kwiaty przy pilźnieńskim pomniku.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Dobrkowie przygotowali patriotyczne przedstawienie w Gołęczynie. Na zakończenie uroczystości w Pilźnie ks. Ryszard Banach poprowadził modlitwę. Burmistrz Ewa Gołębiowska podziękowała za udział i zaprosiła na kolejne obchody. Maciej Małozięć z ŚZŻAK podziękował i przybliżył historię dzieci, które przetrwały wojnę w lasach gołęczyńskich, by potem zostać adoptowanymi przez mieszkańców Pilzna.

W uroczystościach uczestniczyli członkowie rodzin żołnierzy AK oraz Światowego Związku Żołnierzy AK. Poczet sztandarowy wystawiła Jednostka Strzelecka im. T. Münnicha z Dębicy. Organizatorami obchodów byli Światowy Związek Żołnierzy AK w Dębicy, Gmina Pilzno i Szkoła Podstawowa w Dobrkowie.

Reklama 2 - 3a w artykule

 

Czytany 356 razy
Odsłon artykułów:
17585405

Odwiedza nas 118 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…