wtorek, 29 sierpień 2023 18:40

Dożynki w Ryglicach zgromadziły tłumy

Napisał

W niedzielę 27 sierpnia Ryglice przyciągnęły liczne delegacje i mieszkańców regionu tarnowskiego na uroczystość Dożynek Gminnych i Dożynek Powiatu Tarnowskiego.

Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego, Witolda Kozłowskiego. Organizatorzy, w tym Starosta Tarnowski Roman Łucarz i Burmistrz Ryglic Paweł Augustyn, wyrazili zadowolenie z udanego święta i podziękowali wszystkim zaangażowanym w jego realizację, w tym Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Ryglicach.

Uroczystości w Ryglicach rozpoczęły się tradycyjnym konkursem wieńca dożynkowego. Spośród 18 prezentowanych dzieł z różnych miejscowości gminy, jury pod przewodnictwem Teresy Lisak wyłoniło laureatów. W kategorii tradycyjnej zwyciężył wieniec z Jonin - Lipie, a w kategorii współczesnej najlepszy okazał się wieniec z Ryglic - Galia Dolna. W Powiatowym Konkursie Wieńca Dożynkowego wyróżniono prace z 14 gmin. W kategorii tradycyjnej zwyciężyła Gmina Wierzchosławice oraz Gmina Ryglice, a w kategorii współczesnej triumfowała Gmina Tarnów.

Uczestnicy dożynek w ryglickim kościele dziękowali za plony. Po nabożeństwie, miejscowa Młodzieżowa Orkiestra Dęta rozpoczęła oficjalne świętowanie pieśnią „Plon niesiemy plon”, a zespół W Kuźni u Kowala przedstawił tradycyjny obrzęd żniwny. Starostowie Dożynek, Adam i Renata Fijołkowie przekazali chleb z tegorocznych zbiorów władzom lokalnym, który został podzielony między uczestników. Wydarzenie wzbogaciły przemówienia, występy artystyczne oraz wręczenie ministerialnych odznak. W dziedzinie rolnictwa wyróżnieni zostali: Antoni Dąbrowski, Adam Fijołek, Roman Sokołowski, Józef Piątek. Minister kultury z kolei uhonorował Martę Piątek i Zbigniewa Kumięgę. 

Podczas wydarzenia na scenie wystąpiły miejscowe zespoły ludowe, zespoły taneczne z partnerskiego miasta Gminy Ryglice, Törökszentmiklós, oraz Węgierska Orkiestra Dęta z Rumunii. Gwiazdami wieczoru byli: Mateusz Mijal i zespół Red Queen. Uczestnicy cieszyli się różnorodnymi atrakcjami, w tym m.in. stoiskami pszczelarskimi, kulinarnymi, prezentacjami, konkursami.

Serwis ryglice-okolice.pl był patronem medialnym wydarzenia

Czytany 433 razy
Odsłon artykułów:
17368459

Odwiedza nas 176 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…