sobota, 09 wrzesień 2023 18:04

Mały Odpust Tuchowski

Napisał

8 września obchodziliśmy Uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, która w Tuchowie znana jest jako Mały Odpust Tuchowski.

Wydarzenie rozpoczęło się już 7 września, kiedy to wieczorne nieszpory poprowadził o. Grzegorz Gut CSsR, zaś mszy świętej przewodniczył o 18:30 przełożony tuchowskiego domu zakonnego, o. Sylwester Pactwa CSsR. Mszę rozpoczynającą Mały Odpust Tuchowski uświetnił występujący tego dnia Sanktuaryjny Chór Mieszany.

Centralne obchody piątkowej uroczystości miały miejsce na sumie odpustowej sprawowanej o godzinie 11:00 przez kaznodzieję odpustowego o. Aleksandra Ćwika CSsR. W swoim kazaniu przypomniał o pięknie jakim charakteryzuje się Matka Boża. W dniu Jej Narodzenia zauważył, że Maryja przyszła na świat w rodzinie, która jest fundamentem naszego wzrastania w ważnych wartościach. Święto Narodzenia NMP przypada na okres zasiewu, dlatego przez rolników traktowane jest jako Matki Boskiej Siewnej. Przez Maryję prosimy Boga o dobre plony, jak również zasianie w nas Słowa Bożego. Uroczystą sumę zakończono procesją eucharystyczną wokół Bazyliki.

W wieczornej mszy świętej kończącej Mały Odpust wzięła udział Sanktuaryjna Orkiestra Dęta. Eucharystii przewodniczył proboszcz tuchowskiej parafii, o. Grzegorz Gut CSsR. Po mszy nastąpiło krótkie dziękczynienie przed obrazem Matki Bożej Tuchowskiej.

Tekst: Paweł Stańczyk, fot.: Krzysztof Jasiński, br. Szymon Niziołek / Sanktuarium w Tuchowie

Czytany 237 razy
Odsłon artykułów:
17277992

Odwiedza nas 137 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…