wtorek, 27 październik 2015 01:00

Parlamentarzyści z okolicy i regionu

Napisał

Mieszkańcy gmin naszej okolicy wybierali ponad 20 osób spośród setek kandydatów do Sejmu i Senatu RP ósmej kadencji. Prezentujemy w tym miejscu listę wybranych osób.

Większość kandydatów i wybranych parlamentarzystów nie mieszka w naszej okolicy, ale mogli startować z naszych okręgów. Dwóch spośród nowych deputowanych jest związanych z najbliższym rejonem: Michał Wojtkiewicz z Tuchowa i Jan Warzecha pochodzący z Jodłowej.

Zdecydowana większość parlamentarzystów była wystawiona przez komitet PiS.

 

Region tarnowski

Mieszkańcy gminy Ryglice, Skrzyszów, Szerzyny, Tuchów wybrali 9 posłów i 1 senatora. Są to:

Senator

Kazimierz Wiatr (PiS). Ur. w Krakowie. Naukowiec, polityk, profesor nauk technicznych, wynalazca,profesor zwyczajny AGH, harcmistrz, były przewodniczący Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, senator VI, VII, VIII i IX kadencji. Bezpartyjny, zgłoszony przez PiS. Był członkiem klubu parlamentarnego tej partii.

Posłowie

Włodzimierz Bernacki (PiS). Urodzony w Proszowicach. Politolog, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego, poseł na Sejm VII kadencji.

Michał Wojtkiewicz (PiS). Ur. w Tuchowie. Polski polityk, samorządowiec i geodeta, poseł na Sejm V, VI i VII kadencji. Ukończył studia na kierunku geodezja na Akademii Rolniczej we Wrocławiu, uzyskał stopień doktora. Był pracownikiem naukowym w Instytucie Planowania i Urządzania Terenów Wiejskich we Wrocławiu. Pełnił funkcję burmistrza gminy Tuchów, był radnym i starostą powiatu tarnowskiego. W wyborach w 2005 z listy Prawa i Sprawiedliwości został wybrany na posła.

Urszula Rusecka (PiS). Ur. w Krakowie. Polityk i działaczka samorządowa, posłanka na Sejm VII kadencji.

Wiesław Krajewski (PiS). Radny powiatu dąbrowskiego. Przedsiębiorca. Mieszkaniec Dąbrowy Tarnowskiej.

Józefa Szczurek - Żelazko (PiS). Ur. w Nowym Sączu. Pielęgniarka, nauczyciel, polityk i działaczka samorządowa, posłanka na Sejm VIII kadencji. Radna sejmiku małopolskiego. Dyrektor szpitala brzeskiego.

Anna Czech (PiS). Polski polityk i samorządowiec, posłanka na Sejm VIII kadencji. Dyrektor tarnowskiego szpitala, inicjator akcji społecznych.

Urszula Augustyn (PO). Ur. w Tarnowie. Polityk, dziennikarka, posłanka na Sejm V, VI i VII kadencji. Sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Władysław Kosiniak - Kamysz (PSL). Ur. w Krakowie. Lekarz, polityk i samorządowiec. Minister pracy i polityki społecznej, wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Norbert Kaczmarczyk (Kukiz'15). Ur. w Proszowicach. Polityk, rolnik i samorządowiec, poseł na Sejm VIII kadencji.

 

Region rzeszowski

Mieszkańcy gminy Jodłowa i Pilzno wybrało 15 posłów i 1 senatora. Są to:

Senat

Zdzisław Pupa (PiS). ur. 11 kwietnia 1960 Ur. w Górze Ropczyckiej. Polityk, rolnik, samorządowiec, poseł na Sejm III kadencji, senator VII, VIII i IX kadencji. Wygrał wybory na Podkarpaciu, w okręgu obejmującym powiat dębicki, kolbuszowski, mielecki, ropczycko-sędziszowski i strzyżowski. Pupa zasiada w Senacie od 2013 r., kiedy to został wybrany w wyborach uzupełniających.  

Sejm

Józefa Hrynkiewicz (PiS). Ur. w Daniuszewie. Socjolog, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki, posłanka na Sejm VII kadencji.

Wojciech Buczak (PiS). Ur. w Rzeszowie. Związkowiec, polityk, samorządowiec, przewodniczący sejmiku podkarpackiego.

Kazimierz Moskal (PiS). Ur. w Żyrakowie. Polityk, nauczyciel, samorządowiec, poseł na Sejm V, VI i VII kadencji.

Zbigniew Chmielowiec (PiS). Ur. w Kolbuszowej. polityk, inżynier ochrony środowiska, samorządowiec, poseł na Sejm V, VI i VII kadencji.

Andrzej Szlachta (PiS). Ur. w Rzeszowie. Polityk, samorządowiec, nauczyciel, były prezydent Rzeszowa, poseł na Sejm V, VI i VII kadencji.

Kazimierz Gołojuch (PiS). Ur. w Łańcucie. Polityk, samorządowiec, poseł na Sejm V, VI i VII kadencji.

Jan Warzecha (PiS). Ur. w Jodłowej. Polityk, przedsiębiorca, samorządowiec, poseł na Sejm VI i VII kadencji. Ukończył studia ekonomiczne na Akademii Rolniczej w Krakowie. Pracował w Kombinacie Rolno-Przemysłowym Igloopol w Dębicy, następnie prowadził własną działalność gospodarczą w różnych branżach, był sekretarzem Dębicy, zastępcą wójta gminy Dębica. Po śmierci Grażyny Gęsickiej w katastrofie w Smoleńsku uzyskał uprawnienie do objęcia po niej mandatu.

Krystyna Wróblewska (PiS). Dyrektor Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie.

Halina Szydełko (PiS). Prezes Zarządu Krajowego Akcji Katolickiej. Jest członkiem Rady Programowej Radia Rzeszów oraz katolickiego Radia VIA.

Mieczysław Miazga (PiS). Ur. w Sokołowie Małopolskim. Polityk, przedsiębiorca i samorządowiec, poseł na Sejm VIII kadencji.

Jerzy Paul (PiS). Burmistrz Nowej Sarzyny w powiecie leżajskim, woj. podkarpackie.

Rafał Weber (PiS). Ur. w Tarnobrzegu. Prawnik. Zastępca dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu

Krystyna Skowrońska (PO). Ur. w Mielcu. Polityk i samorządowiec, posłanka na Sejm IV, V, VI i VII kadencji.

Zdzisław Gawlik (PO). Ur.w Dębicy. Prawnik, cywilista, nauczyciel akademicki, sekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa.

Maciej Masłowski (Kukiz'15). Ur. w Rzeszowie. Polityk, informatyk, poseł na Sejm VIII kadencji.

 

Kandydaci okolicy poza parlamentem

W wyborach parlamentarnych w 2015 roku nie uzyskali wymagającej liczby głosów: Teresa Połoska (Ryglice), Wojciech Skruch (Tuchów), Katarzyna Styrkowiec (Ryglice), Bożena Łabuś (Skrzyszów), Michał Kasprzycki (Skrzyszów), Jacek Kubas (Słotowa).

 

Czytaj także: Wybory parlamentarne - wyniki

Screenshot: PKW. Dane o parlamentarzystach głównie z Wikipedii

Czytany 3014 razy
Odsłon artykułów:
17457773

Odwiedza nas 1229 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…