czwartek, 24 listopad 2022 12:48

Główny blok X Festiwalu Niepodległości

Napisał

Już tylko godziny dzielą nas od rozpoczęcia cyklu imprez składających się na główny blok jubileuszowej 10. edycji Festiwalu Niepodległości.

W ciągu tych kilku dni (25-28 listopada) organizatorzy zapraszają na konferencję popularnonaukową, koncert galowy z przyznaniem nagród „Pryzmat Tarnowski", odsłonięcie tablicy upamiętniającej tarnowskich więźniów z lat 1939-45 oraz spotkanie z autorką książki „Harcerki z Ravensbrück". Dopełnieniem cyklu będzie pod koniec przyszłego tygodnia start wystawy plenerowej pod tarnowskim więzieniem.

Na wszystkie imprezy wstęp jest, jak zawsze, wolny. Podczas niedzielnego, galowego koncertu zbierane będą datki na rzecz umęczonych wojną mieszkańców ukraińskiego Obertyna. Tak, tego pod którym Hetman Jan Tarnowski odniósł w XVI wieku swoje największe zwycięstwo. O tej wiktorii i związkach z naszym miastem oraz regionem pamiętają dzisiejsi mieszkańcy Obertyna, dbając o miejsce pamięci postawione tam przez Sokolstwo Polskie w 400. rocznicę słynnej bitwy.

Całość rozpocznie w piątek 25 listopada o godz. 10:00 konferencja w Auli C017 Akademii Nauk Stosowanych zatytułowana "Steczkowski, Witos, Nowak i inni. Tarnów i region tarnowski jako matecznik pionierów niepodległości i kuźnia kadr władz centralnych II RP". Przedsięwzięcie realizowane jest w 160. rocznicę urodzin Jana Kantego Steczkowskiego, urodzonego w Dąbrowie Tarnowskiej premiera Królestwa Polskiego (1918), ministra skarbu w kilku rządach, pierwszego prezesa BGK. Poza J.K. Steczkowskim bohaterami sesji będą premierzy (w tym Julian Nowak, pochodzący z Okocimia, którego stulecie rządów właśnie obchodzimy) oraz cała plejada ministrów, szefów instytucji centralnych, ogólnopolskich banków, wojewodów, członków ścisłego dowództwa Wojska Polskiego i innych prominentnych polityków i działaczy państwowych II RP, których łączy jedno: byli związani z Tarnowem i ziemią tarnowską.

W niedzielę 27 listopada o godz. 17:00 w tym samym miejscu będzie mieć miejsce koncert galowy, który uświetni występ Barbary Górczewskiej Tuzel, Leszka Czajkowskiego z gościnnym udziałem m.in. red. Tadeusza Płużańskiego. Zaprezentują oni program "Świat płonął wojną, ONI miłością".

Podczas gali po raz pierwszy wręczone zostaną nagrody "Pryzmat Tarnowski". To nagroda przyznawana przez Fundację Pro Patria Semper dla osób, które w swojej codziennej aktywności publicznej zawsze kierują się interesem lokalnej wspólnoty, przyczyniając się do jej systematycznego wzmacniania oraz rozwoju miasta i regionu.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie także zbiórka funduszy dla mieszkańców ukraińskiego Obertyna. Uczestnicy gali zapoznają się ze specjalnym audiowizualnym przesłaniem, które skieruje do nich ks. Artur Zaucha, tarnowianin, obecnie proboszcz Parafii w Obertynie.

W poniedziałek 28 listopada o godz. 14:00 na fasadzie budynku Zakładu Karnego przy ul. Konarskiego 2 zaplanowano odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej kilkudziesięciu tysiącom naszych rodaków, którzy przeszli przez tarnowskie więzienie, wówczas tzw. etapowe, w latach 1939-45.

O godz. 17:00 w lokalu Fundacji, przy placu Katedralnym odbędzie się natomiast spotkanie autorskie z red. Anną Kwiatkowską - Bieda, autorką nominowanego do tytułu Książki Historycznej Roku, reportażu „Harcerki z Ravensbrück".

Początkiem grudnia przy murze więziennym przy ul. Konarskiego stanie jeszcze plenerowa wystawa, która ma przybliżyć historię tarnowskiego więzienia w czasach okupacji oraz sylwetki wybranych więźniów, którzy przez nie wówczas przeszli. Często był to ich ostatni przystanek w drodze poi śmierć z rąk niemieckich oprawców. Wystawę będzie można oglądać przez najbliższe tygodnie.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronach Festiwalu i stronie organizatora - Fundacji Pro Patria Semper: http://www.fpps.pl

Czytany 294 razy
Odsłon artykułów:
17277905

Odwiedza nas 125 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…