sobota, 28 październik 2023 18:37

Tarnów wspomina zwycięski zryw niepodległościowy: Bądźmy pierwsi i dziś

Napisał

Tarnów przygotowuje się do kolejnego Dnia Pamięci, celebrując swoją rolę w historycznym zrywie niepodległościowym. Z zaplanowanymi uroczystościami i apelem o patriotyczne wsparcie, miasto stoi w obliczu krytyki za niedostateczne działania upamiętniające jego bohaterską przeszłość.

W przeddzień obchodów Dnia Pamięci o Zwycięskim Zrywie Niepodległościowym, Fundacja Pro Patria Semper przedstawiła program uroczystości, które mają połączyć mieszkańców Tarnowa wokół wspólnego dziedzictwa. Kulminacyjnym punktem będzie ceremonia przy Pomniku Nieznanego Żołnierza, z Apelem Pamięci i wręczeniem Szabli Niepodległości, a następnie Msza Święta w intencji bohaterów walki o wolność.

Fundacja, w duchu kontynuacji tradycji, wzywa mieszkańców do wywieszenia biało-czerwonych flag, podkreślając znaczenie symbolicznej jedności w tych dniach. Uczniowie szkół średnich, wspierani przez Fundację, będą rozdawać ulotki, aby zwiększyć świadomość historyczną wśród przechodniów.

Jednak w tle celebracji pojawia się niezadowolenie i krytyka wobec władz miasta. Prezes Fundacji, Piotr Dziża, wyraża frustrację, wskazując na braki w działaniach samorządu, w tym ignorowanie inicjatyw upamiętniających i brak wsparcia dla istotnych projektów, takich jak Tarnowski Szlak Niepodległości. Zaniechania te spotykają się z dezaprobatą społeczności, która oczekuje większego zaangażowania w kultywowanie pamięci o wydarzeniach sprzed ponad stulecia.

W obliczu tych wyzwań, Fundacja i lokalni patrioci nie ustają w wysiłkach, by ten dzień był należytym hołdem dla przeszłości. Planowane są dalsze inicjatywy, w tym publikacje i konferencje, mające na celu edukację i zachowanie dziedzictwa niepodległościowego. Wśród nich znajduje się także promocja książki "Pierwsi Niepodlegli" oraz plany dotyczące nowych uroczystości i działań edukacyjnych.

Mimo przeciwności, duch niepodległości i pamięci o bohaterach zrywu z 1918 roku pozostaje żywy w Tarnowie. Społeczność, mimo odczuwalnego braku wsparcia ze strony władz, jest zdeterminowana, by pamięć o tych, którzy walczyli za wolność, była wciąż silna i trwała w sercach przyszłych pokoleń.

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu! Mamy nadzieję, że dostarczył Ci wartościowych informacji. Zapraszamy do lektury innych naszych publikacji.
Reklama 2 - 3a w artykule

Czytany 276 razy
Odsłon artykułów:
17605578

Odwiedza nas 71 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…