wtorek, 05 marzec 2024 04:20

Dębica uczciła Żołnierzy Niezłomnych nowym pomnikiem

Napisał

W Dębicy odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, kulminacją których było odsłonięcie pomnika upamiętniającego lokalnych bohaterów niepodległościowych.

Mieszkańcy Dębicy zgromadzili się, by uczcić pamięć Żołnierzy Niezłomnych, bohaterów Armii Krajowej i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Uroczystości rozpoczęła msza św. w Kościele pw. Miłosierdzia Bożego, po której odbyło się odsłonięcie pomnika ppłk. Ludwika Marszałka oraz innych żołnierzy z obwodu SZO-ZWZ-AK Dębica.

Monument, zlokalizowany przy Rondzie Adama Mickiewicza, został zrealizowany z inicjatywy fundacji "Non Notus" i Światowego Związku Żołnierzy AK. Składa się z figury ppłk. Marszałka, odlewu orła i krzyża „WiN”, a także tablic z nazwiskami członków ruchu z ziemi dębickiej.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz lokalnych i powiatowych, Komendant Powiatowy Policji oraz delegacje, które złożyły wiązanki kwiatów. Dzień zakończyła gala w Domu Kultury Śnieżka, celebrująca pamięć i oddanie bohaterów walki o wolną Polskę.

Czytany 118 razy
Odsłon artykułów:
17474136

Odwiedza nas 165 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…